כאבי טריגר פינגר

כאבי טריגר פינגר מתאפיינים בתחושת כאב בכיפוף היד וחוסר תנועה חופשית בכיפוף האצבעות. לפעמים אף ישנה תקיעות של האצבע אשר צורכת עזרה בישורה, דבר אשר יוצר לפעמים גם צליל ״קליק״. צליל זה הקנה לבעייה את שמה ״אצבע הדק״ או באנגלית ״ טריגר פינגר״.
לא מעט פעמים ישנם תחושות נוספות המתלוות לבעייה זו כמו נימול וכאב לאורך היד. כאב אשר מורגש גם בלילה ומקשה על השינה אך יכול להתלוות לאורך היום באחיזות מסוימות המחלישות את התיפקוד התקין של היד.

מה שקורה בעצם במצב של בעיית הטריגר פינגר זה עיבוי ו/או דלקת של הגיד אשר מכופף את האצבע. כמו כן, לא מעט פעמים רואים גם מצב של דלקת של המעטפת הגיד.

הסיבות לבעיית הטריגר פינגר הן מגוונות. על פי רוב מדובר במעמץ רב ועומס רב המופעל על הידיים. כמו כן, דלקות כרוניות מקומיות ביד גם כן יכולות לדרדר את מצב כף היד למצב של טריגר פינגר, אצבע הדק.

לפי מה שאני רואה בקליניקה, במקרים רבים מאוד בבעייה מסוג זה, הכאבים והדלקות בגידי היד מופיעים בגלל זרימת דם לקויה למקום. בגלל, עומס רב המופעל על היד, כמו שציינו קודם אך גם בגלל לחץ המופעל על העורק הרדיאלי המזרים דם ליד. לחץ המופעל בפלקסוס ע״י שריר הסקלנוס אנטריור אשר מושפע כמובן גם מהשרירים האנטגוניסטים שלו באיזור הגב העליון. כלומר, אפילו תפיסות קבועה של איזור השכמות יכול להוביל גם ללחץ על העורק הרדיאלי ובסופו של דבר גם לדלקת ועיבוי של הגידים המכופפים של אצבעות היד ומכאן בעיית הטריגר פינגר. 

לכן, כחלק מהאבחנה שלי, אני בודק האם ישנם שרירים מסוימים בשיכמה, באיזור הכתף ועד כף היד היכולים להפריע לאספקת דם תקינה לאיזור. הטיפול המוצע הוא דיקור סיני ויפני אשר גורם לשיחרורם והדרה לעיסוי השרירים לאורך היד כדי שתהיה אספקת דם תקינה לאורך היד.

בעיית אספקת הדם ולחץ של שרירים המונעים זאת נכון גם ל"טניס אלבוו", "גולף אלבוו" וכדומה.

כמה באמת יכול הדיקור לעזור? לכמה זמן נמשך השיפור?

האם צריך לעשות טיפולים באופן קבוע?

הדיקור הסיני והיפני יכול לעזור לרוב משמעותית לבעיות אלו.

לפעמים אורך הטיפולים הוא קצר אך לפעמים יכול ליהיות ארוך יותר. מאוד תלוי בגיל, במצב הגופני והבריאותי הנוכחי של המטופל.

השפעת הדיקור יכולה להשאר לזמן רב כל עוד המטופל משנה את הגורמים אשר הביאו את למצב זה. כלומר, הדיקור יכול להביא את המטופל למצב מאוד טוב ושינויים מעטים באורחות החיים ולפעמים אף טיפול תקופתי יכול לשמר את המצב התקין.

אופיר בלוך | מומחה בכאב ובעיות הורמונליות | רפואה יפנית וסינית.
פלאפון: 054-4541-363